Шәкірттер Фатих Фаткуллинді еске алды

2023 жылғы 20 наурызда Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік педагогикалық университетінің «Тұмар» ғимаратында филология ғылымдарының кандидаты, доцент Фатих Фаткуллин атындағы дәрісхананың ашылу салтанаты өтті.

Салтанатты рәсімге университет ректоры Гүлжан Сүгірбаева мен филология факультетінің ұжымы, ұлағатты ұстаздың жақындары мен шәкірттері қатысты.

Барлық уақытта барлық халықтар үшін мұғалім идеал. Кез-келген қоғам өзінің барлық жетістіктерімен мұғалімге қарыздар. Оңтүстік Қазақстан облысының көптеген мұғалімдері Фатих Халилұлы Фаткуллинге ризашылық білдіріп, оны біздің ұстазымыз деп атайды.

Ұстаз шәкірттеріне өзінің қарапайымдылығымен, жарқыраған әзілімен, әдебиет, философия, психология, педагогика, мәдениет, өнер, ғылым мен техника саласындағы білімінің кеңдігі мен тереңдігімен есте қалды.

Фатих Халилұлы педагогикалық жұмыста дарындылық пен білімділік қана емес, сонымен қатар моральдық үлгі, жанқиярлық, азаматтық пафос, өз міндетіне адалдық және жанқиярлық ерекше маңызға ие деп есептеді.

Фаткуллин Фатих Халилұлы 1935 жылы Оңтүстік Қазақстан облысының Ленгер ауданында дүниеге келген. Ол мектепті 1953 жылы және Орал мемлекеттік университетінің филология факультетін 1958 жылы үздік бітірді. Фатих Халилұлы Георгиев ауданының орта мектебінде орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі, комсомол комитетінің аудандық комитетінің хатшысы, жұмысшы депутаттарының Ленгер қалалық Кеңесінің депутаты, Шымкент облыстық комсомол комитетінің нұсқаушысы, хатшысы болып сайланды.

1964 жылдан бастап Фатих Халилұлы оқытушы, аға оқытушы, доцент, орыс және шетел әдебиеті кафедрасының меңгерушісі, Шымкент педагогикалық институтының Филология факультетінің деканы, Қ.А.Ясауи атындағы ХҚТУ, АИУ доценті, Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым Академиясының Оңтүстік Қазақстан бөлімшесінің ғылыми хатшысы болып жұмыс істейді. 2005 жылы ҚР Гуманитарлық Ғылымдар Академиясының толық мүшесі (академигі) болып сайланды.

Фатих Фаткуллиннің ғылыми-әдістемелік қызметі шығыс пен батыс халықтарының әдебиеттерін аудару және өзара әрекеттесу мәселелерімен байланысты болды. Ғалым Қазақстан әдебиеттерін аудару және өзара байланыстыру секциясының, КСРО көркем аударма кеңесінің жұмысына қатысты. Мәскеу, Ленинград, Киев, Минск, Тбилисидегі халықаралық симпозиумдарда, Бүкілодақтық кеңестерде көркем аударма мәселелері бойынша ғылыми баяндамалар жасады. Ол 126 ғылыми мақала, бес әдістемелік құрал, монография және төрт аударма кітабын жариялады.